Ücretlendirme Tarife Bilgisi

Rangersrey

Forum Moderatörü
Moderatör
Katılım
3 May 2020
Mesajlar
202
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
.
Ücretlendirme Tarife Bilgisi
İzmirim Kartla metro, tram, banliyö hattı istasyonları ve vapur iskeleleri turnikelerinden geçişlerde ilk binişi takiben 90 dk. içerisinde aktarma koşulları dahilinde ikinci ve sonraki binişler ücretsizdir.

İzmir’in ilçelerine yapılan otobüs seferlerinde aktarma olarak tanımlanan bu hak kullanılamamaktadır. Ancak; uzak ilçelerdeki otobüs tarife ücretlendirmeleri “gittiğin kadar öde” uygulaması ile bindiğiniz duraktan itibaren ücretlendirilmektedir.
Baykuş olarak tanımlanan gece seferleri ile havalimanı seferlerinin ücret tarifeleri farklıdır.
Dolum otomatlarından sadece 3 binişlik kart bilet temin edilebilmektedir; bu kartın içindeki miktar ile İzban hattını kullanmak mümkün olmamaktadır. Otomatlardan elde edeceğiniz kart bilet sadece metro ve kent içi ulaşımda kullanılabilir

Banliyö Ulaşımında Gidilen Hat Ücreti ve Ücret İadesi
Banliyö ulaşımında ise hat üzerindeki duraklar için farklı ücret tarifesi uygulanmaktadır. (gittin kadar öde uygulaması). İndiğiniz istasyondaki çıkış turnikelerin hemen yakınında bulunan turuncu renkli ücret iade otomatlarından kartınızdan peşin tahsil edilen en uzak mesafe ücretinin kullandığınız mesafe kadar olan bedelinin düşülerek tarafınıza kalan ücretin ödenebilmesi için kartınızı okutmayı unutmayın.
Sabah 06.00 – 07.00 ile akşam 19.00 – 20.00 saatleri arasında toplu ulaşım kullanımda mevcut tarifenin yarısı oranında indirimden yararlanılır.
Bilet olarak ifade edilen Bilet35'te aktarma hakkı (90 dk. içindeki ikinci ve 3. Binişler) ile indirim uygulaması bulunmamaktadır, bilet35 katlanmamalıdır, kullanım süresi belirli günle sınırlandırılmıştır.

Ulaşım Kartındaki Bakiye Sorgulama ve Yükleme
Elektronik kartın (izmirim) içinde seyahatiniz için yeterli miktarda bakiye miktarını istasyonlardaki dolum makinalarına okutarak öğrenebilirsiniz. Web ve Mobil Sitelerimizde “Bakiye Sorgulama” uygulaması ile numarası girilen kartların mevcut bakiye miktarını öğrenebilir, online yükle işleminden kredi kartı ile elektronik karta bakiye yüklenebilir. Ancak, internet üzerinden yapılan yükleme bir saat sonra toplu ulaşım aracına binişteki validatörde okunduğunda aktif olmaktadır. İzmirim Karta internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartı ile online yükleme yapılabilir.

Kartın Kullanım Alanları
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen otoparklar, bisiklet kiralama servisi, Teleferik, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Akıllı Tuvaletler gibi bir çok hizmette hizmette ulaşım kartından yararlanabilirsiniz.
 
Üst